Fenomenalna lawenda

Lawenda jest jedną z popularniejszych roślin wywodzących się z rewiru Morza Śródziemnego. Współcześnie jej uprawy spotkać można w niemalże całej Europie, m. in. w Polsce, w której już dawno zdobyła dużą popularność jako flora lecznicza. W których sytuacjach można skorzystać ze wsparcia lawendy? Jakie czynniki sprawiły, iż lawenda stała się tak popularna na całym świecie?

Lawenda to przede wszystkim wspaniałe kwiaty, które są źródłem wartościowych dla naszego zdrowia olejków eterycznych. To również fitosterole, garbniki oraz kwasy organiczne, które mogą dobrze wpływać na nasz organizm. Jakie przypadłości można zwalczać za pomocą lawendy?

Kwiaty na urodziny
Lawenda, jako flora lecznicza, wykorzystywana jest przede wszystkim w aromaterapii. Z jej mocy mogą korzystać te osoby, które szukają naturalnego środka na uspokojenie, oraz ci, którym życie utrudniają bolesne kurcze. Olejek lawendowy ma z kolei właściwości dezynfekujące, jest zatem z powodzeniem stosowany przy problemach ze skórą.

Warto też pamiętać, iż lawenda może się wspaniale sprawdzić jako przyprawa. Jej liście są znakomitym dodatkiem do dań mięsnych, ich obecność często uwzględniają też przepisy na zupy oraz potrawy z rybą w roli głównej. Liście lawendy można też dodawać do wielu sałatek, dzięki czemu staną się one jeszcze smakowitsze i zdrowsze.