Witamina K

Witamina K jest niezbędna do krzepnięcia krwi i naprawy urazów. Ilekroć dana osoba ma krwawiącą ranę, to witamina K ta we krwi zatrzymuje krwawienie i umożliwia szybkie zagojenie większości drobnych skaleczeń.

Istnieją trzy różne formy witaminy K. Pierwszym wariantem witaminy K jest witamina K1, znana podobnie jako filochinon. Jest to forma witaminy K, która mieszka w produktach roślinnych. Witamina K znajdująca się w pokarmach roślinnych. Drugą formą witaminy K jest witamina K2, czyli menachinon. Ten rodzaj witaminy K jest produkowany przez przyjazne bakterie w jelitach. Po trzecie, istnieje witamina K3, jaka jest też znana jako menadion a jest tak sztuczną formą witaminy K. Wszystkie trzy rodzaje witamin K trafiają do wątroby, gdzie jest stosowana do robienia substancji krzepnięcia krwi.

Najlepszym naturalnym źródłem witaminy K są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Jednakże, ponieważ przyjazne bakterie w jelicie są jedną z form witaminy K, niezwykle rzadko zdarza się, aby dana osoba miała niedobór witaminy K, a to suplementy witaminy K nie są potrzebne większości ludzi.

Oprócz głównej funkcji wspomagania krzepnięcia krwi, witamina K, a konkretnie witamina K1, odgrywa istotną osobę w ciągu budowy kości. Ta witamina K jest nieodzowna do zatrzymywania wapnia w kościach i redystrybucji go tam, gdzie jest potrzebny.

Chociaż niedobór witaminy K jest stosunkowo rzadki, niektóre grupy osób mogą na to mieć. Noworodki mogą nie mieć odpowiedniej ilości witaminy K, ponieważ mają niewystarczającą liczbę bakterii w jelitach, ażeby ją wyprodukować. W kontakcie z tymże większość noworodków w krajach rozwiniętych otrzymuje zastrzyk witaminy K, aby dać im powrót do naturalnego procesu. To jedyny przypadek, kiedy suplement witaminy K będzie traktowany przez większość ludzi przez całe życie. Natomiast przedłużony cykl antybiotyków może doprowadzać do niedoboru witaminy K, ponieważ antybiotyki zabijają bakterie jelitowe, a i te, które posiadają wyleczyć. Ponownie, można podać suplement witaminy K, jeśli cykl antybiotyków musi być przez długi czas.

https://urolog-warszawa.pl/

Copyright © All rights reserved. | Magazine 7 by AF themes.