Trochę informacji na temat witaminy B5

Witamina B5 jest jeszcze znana jako kwas pantotenowy. Witamina B5 jest najbardziej płodną ze wszystkich witamin i wybiera się w wszelkim rodzaju żywności. W rzeczywistości niemożliwe jest, by osoba spożywała mniej witaminy B5, niż potrzebuje. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że dana osoba może mieć niedobór witaminy B5. Z tegoż względu w rzeczywistości nie ma zalecanej dziennej ilości, jaką mogliby podać pracownicy służby zdrowia, ponieważ każdy otrzymuje dużo niż wystarczającą ilość z normalnego spożycia żywności. Wszelako nawet gdyby nie ma potrzeby obliczania zalecanej dziennej dawki, nie znaczy to, iż witamina B5 nie jest nieodzowna dla zdrowego ciała i umysłu. W rzeczywistości witamina B5 jest niezbędna między innymi do przekształcania żywności w energię. Witamina B5 jest odpowiedzialna za pobieranie tłuszczów i węglowodanów w energię.

Niektóre witaminy B5 można znaleźć w prawie każdym pożywieniu, lub toż zwierzęcym, lub roślinnym. Oczywiście istnieją źródła witaminy B5, jakie są lepsze od innych, ale zbilansowana dieta zapewni jej daleko niż wystarczającą. Żywność o największej zawartości witaminy B5 to podroby, łosoś, jajka, fasola, mleko oraz produkty pełnoziarniste. Warto zauważyć, że witamina B5 jest tracona, gdy ziarna są mielone na mąkę i zwykle nie są ponownie wrzucane. Dlatego przetworzone produkty zbożowe, takie jak chleb, makaron, ryż, płatki śniadaniowe i wypieki, nie są dobrym źródłem witaminy B5. witamina.

Witamina B5 jest najlepsza w związaniu z innymi witaminami z grupy B, zwłaszcza tiaminą lub B1, ryboflawiną lub B2, niacyną lub B3, pirydoksyną lub B6 i biotyną. Wraz z innymi witaminami z grupy B witamina B5 jest nieodłączną częścią wielu procesów. Najważniejszym z nich istnieje wytwarzanie energii ze spożywanej żywności a jest to znane jako cykl Krebsa. Witamina B5 jest też potrzebna do uwalniania energii z tłuszczów.


https://nadmiernapotliwosc.warszawa.pl/leczenie-nadpotliwosci-pach-warszawa/


Co ciekawe, witamina B5 jest także uważana za pomocną w zmniejszaniu stresu. Wynika to raczej z faktu, iż w czasach stresu organizm wydziela więcej niektórych hormonów, takich jak adrenalina, a te wymagają witaminy B5. Istnieje wiele teorii na temat korzyści płynących z witaminy B5, ale większość ludzi nie musi aktywnie poszukiwać pokarmów bogatych w witaminę B5, ponieważ prawdopodobnie spożywają znacznie dobrze niż jest to potrzebne. Spożywanie zbyt wielkiej liczby witaminy B5 nie ma żadnych negatywnych skutków.