Trądzik

Trądzik to schorzenie skóry powstałe w efekcie działania hormonów i innych substancji na gruczoły łojowe skóry i mieszki włosowe. Te rzeczy często prowadzą do zatkania porów i wybuchu zmian, bardziej znanych jako pryszcze i pryszcze. Zmiany trądzikowe występują głównie na twarzy, plecach, klatce piersiowej, szyi i ramionach. Tak więc trądzik jest terminem określającym zatkane pory [zaskórniki i zaskórniki], pryszcze, a nawet głębsze grudki [cysty i guzki], które pojawiają się w różnych częściach ciała.

Jak uczy się trądzik?

Trądzik jest chorobą jednostek włosowo-łojowych (PSU), które okazują się z gruczołów łojowych połączonych z kanałem, zwanym mieszkiem włosowym, który zawiera warstwę cienkich włosów. Te gruczoły łojowe wytwarzają oleistą substancję zwaną łojem, która normalnie wypływa na skórę przez ujście mieszków włosowych. Kiedy ściany tego zatkanego pęcherzyka pękają, zaczyna wylewać wszystko, takie jak łój, bakterie i komórki skóry, prowadząc w ten droga do zmian i wyprysków.

Czynniki, które pogarszają trądzik

Chociaż dokładna przyczyna trądziku jest wciąż nieznana, lekarze mają silne przekonanie, iż wynikają one z różnych czynników. Jednym z głównych składników jest nagły wybuch androgenów, które częściej są w okresie dojrzewania. Czynniki trądziku obejmują dziedziczność lub genetykę. Dzieci zazwyczaj mają skłonność do wywoływania trądziku od rodziców i niejednokrotnie cierpią z powodu używania narkotyków, takich jak androgeny i lit.

Istnieje wszelako kilka czynników, które mogą pogorszyć trądzik:

-> Zmiana poziomu hormonów u dorastających dziewcząt i dorosłych kobiet

-> Nadmierne wydzielanie oleju po zastosowaniu produktów do pielęgnacji skóry, takich jak środki nawilżające i kosmetyki.

-> Obcisłe kołnierzyki, obcisły strój sportowy i plecaki

-> Środowiskowe czynniki drażniące, takie jak zanieczyszczenie i wysoka wilgotność

-> Mocne szorowanie skóry

-> Ściskanie lub skubanie skaz

-> Lęk i niepokój

Zajrzyj:https://www.drlesniak.pl/

Rodzaje trądziku

Osoby będące na trądzik mogą zasadniczo mieć różne zmiany, które mogą działać szkodliwie na skórę.

Oto rodzaje trądziku:

-> Comedo to powiększony i zatkany mieszek włosowy, który wytwarza głównie zaskórniki

-> Grudkowate zmiany zapalne, które zwykle pojawiają się jako małe różowe guzki na skórze, które mogą wydawać się delikatne w dotyku

-> Torbiele głębokie, bolesne i przeważnie wypełnione ropą zmiany, które mogą powodować blizny

-> Guzki duże, bolesne, lite zmiany umiejscowione głęboko w skórze

-> Krosty grudki zwieńczone białymi i żółtymi zmianami wypełnionymi ropą, które są zasadniczo czerwone u podstawy

Jak leczyć trądzik?

Dermatolodzy zwykle leczą trądzik, ale często można zastosować domowe przepisy, aby zapobiec ciężkiemu trądzikowi. Twarz należy myć co najmniej trzy razy dziennie zimną wodą oraz łagodnym środkiem myjącym. Stosowanie na skórze olejków eterycznych, takich jak lawenda, rumianek, nagietek, jałowiec i mięta z olejkiem migdałowym, da skuteczne rezultaty. Powinieneś również zacząć dodawać suplementy cynku do swojej diety i unikać kofeiny, fast foodów i tłustych potraw.

Oprócz tych domowych przepisów możesz też przyjmować przepisane leki, które zawierają nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, siarkę, kwas azelainowy, witaminę A także leki miejscowe OTC, aby szybko wyleczyć się z trądziku.