Cynkowanie galwaniczne GliwiceMieszkanie nowe czy używane? Rynek pierwotny kontra rynek wtórny

Mieszkanie nowe czy używane? Rynek pierwotny kontra rynek wtórny

by

Decyzja została podjęta. Kupujemy mieszkanie. Jest to dopiero pierwszy krok w stronę kupna i zamieszkania we własnym M. Nie dajmy się ponieść emocjom i racjonalnie rozważmy wszystkie ewentualności i możliwości, jakie daje nam rynek nieruchomości. Nasze wyobrażenia na temat mieszkania niestety muszą być adekwatne do grubości portfela. Przed rozpoczęciem inwestycji konieczne jest postawienie sobie kilku podstawowych pytań i rozstrzygnięcie, co będzie dla nas najkorzystniejsze. Jedną z pierwszych takich decyzji powinno być zdecydowanie się czy kupić mieszkanie na rynku pierwotnym czy na rynku wtórnym.

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest rynek pierwotny i wtórny. Rynek kapitałowy jest podzielony na dwie części: rynek pierwotny oraz rynek wtórny, który jest uzupełnieniem rynku pierwotnego. Oba terminy w swojej głównej formie odnoszą się do papierów wartościowych.

Rynek pierwotny jest to rynek kapitałowy, na którym dokonuje się sprzedaży papierów wartościowych przez emitenta. Emitent jest to podmiot, który we własnym imieniu emituje, wystawia i ogłasza sprzedaż papierów wartościowych. Emitentem może być przedsiębiorstwo, skarb państwa bądź osoba. Wystawione akcje i obligacje muszą być uprzednio dopuszczone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Cenę papierów wartościowych określa emitent. Emisja i zakup tych papierów na rynku pierwotnym odbywa się za pośrednictwem banków prowadzących działalność maklerską lub domów maklerskich. Rynek pierwotny nieruchomości obejmuje mieszkania i domy nowo wybudowane. Budowa może być realizowana zarówno przez spółdzielnie mieszkaniowe, deweloperów jak i osoby indywidualne.

Rynek wtórny jest to rynek kapitałowy, który uzupełnia ofertę z rynku pierwotnego. Na tym rynku proponowane jest nabycie papierów wartościowych jednak nie od emitentów, lecz od innych podmiotów. Stronami transakcji są inwestorzy. Rynek wtórny nieruchomości obejmuje mieszkania i domy, które były już wcześniej zamieszkane.

Propozycje na obu rynkach z pewnością się od siebie różnią i w inny sposób szuka się takich nieruchomości. Oba rynki posiadają także inne zalety i wady, którym warto się przyjrzeć. Wydaje nam się, że to, co nowe jest lepsze, jednak taka dewiza nie do końca przekłada się na rynek nieruchomości. Pułapek na obu rynkach jest wiele, jednak zalet także jest niemało.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Back to Top